Pauline Ferrand-Prévot mistryní světa XCO!

8. září 2015

Tak je to kompletní! Mistryně světa na silnici, v cyklokrosu a nyní i na bikách. Pauline Ferrand-Prévot přepsala historii ženské cyklistiky a stala se vůbec první ženou, která je v jednom roce úřadující mistryní světa ve 3 disciplínách - na silnici (Španělsko, článek ZDE), v cyklokrosu (Tábor, článek ZDE) a teď už i na horském kole (Vallnord, Andorra)! Je tedy nejlepší cyklistkou současnosti, na kolech značky Liv! Na MS XCO v Andoře pomohlo Pauline k vítězství kolo Liv Obsess Advanced, což je karbonový hardtail se specificky dámskou geometrií. Pauline používá také přilbu Giro Synthe, sedla fi'zi:k a na kluzké trati jí podržely pláště Vittoria Barzo.

„Dala jsem do toho všechno,“ svěřila se Pauline v rozhovoru pro Cyclingnews.com poté, co porazila mistryni světa 2009, Rusku Irinu Kalentievu o celých 58 sekund. „Bylo to hodně těžké - ta nadmořská výška, náročné výjezdy a kluzké sjezdy – ale moc jsem tenhle titul chtěla, tak jsem ze sebe vydala úplně všechno. Velké díky patří týmu lidí z našeho národní týmu a také francouzské federaci, protože všichni opravdu věřili, že to dokážu.“

Bez čelní startovní pozice to ale Pauline neměla vůbec lehké, musela se dostávat dopředu. Už během úvodního kola se přidala k vedoucí skupině a ve druhém kole už byla na čele spolu s kanadskou závodnicí Catharine Pendrel. Závod na 6 kol (okruh měl 4,2 km) byl výrazně ztížen několikadenním deštěm, takže povrch byl kluzký a zejména bahnité sjezdy byly hodně těžké. Pauline má ale techniku vynikající, tak jí to nečinilo velké potíže. Polská závodnice Maja Wloszczowska (bývalá týmová kolegyně Pauline z týmu Liv), norská legenda Gunn-Rita Dahle a Ukrajinka Yana Belemoina se snažily na Pauline dotáhnout, ale ta byla na svém kole Liv Obsess Advanced nedostižná, v cíli měla téměř minutový náskok a mohla slavit svůj první XC titul v elitě! Pauline byla na MS v Andoře také součástí francouzského týmu v závodě štafet, který si domů odvážel zlatou medaili.

Pauline Ferrand-Prévot po celou sezónu střídala všechny tři disciplíny, ve kterých závodila pro tým Rabobank-Liv Women’s Team a předváděla neskutečnou všestrannost. Po úspěšném zakončení MTB sezóny se nyní vrací na silniční kolo a jejím cílem bude samozřejmě obhajoba mistrovského titulu, který loni v září vybojovala ve španělském městě Ponferrada. Letos se jede světový šampionát za oceánem, a to v americkém městě Richmond (stát Virgina), kde se Pauline postaví na start 26. září. Tak držíme palce!